התרכיז דה סאד

אסא וולפסון
ראשון 8 למרץ · דקת קריאה

... הוא השם שניתן לבקבוק הקטן והמסתורי הזה העשוי קריסטל ונחושת ועליו מוטבעות פניו של הרוזן דונאטיין אלפונס פרנסואה דה סאד. הבקבוקון הקטן מלא כדי חציו בנוזל עכור ורקבובי למראה. מטעמי שימור המוצג הבקבוק מעולם לא נפתח ואין יודעים מהו הרכבו המדויק של הנוזל הממלא אותו, אם כי בדיקות ספקטרוסקופיות העלו רשימה חלקית של מרכיבים, הכוללת קוניאק, זיעה, זרע ודם. המיכל עצמו תוארך לעשור האחרון של המאה ה-18. 

הבקבוק נתרם לתערוכה על ידי משפחת מכתוב-עיזאם העכואית, לאחר שעבר כירושה במשפחה במשך כמאתיים שנה. לדבריהם אחד מאבות המשפחה קיבל אותו לידיו מאחמד אל-ג'זאר, מושל צפון ישראל הידוע לשימצה שקיבל אותו מידיו של נפוליאון לאחר שזה כשל בנסיונו לכבוש את עיר מושבו עכו.

על פי המסורת המשפחתית, לוגמי התרכיז, שאת זהותם אין הם מוכנים לחשוף, זוכים לחסינות בת מספר שנים מייסורי הגוף והנפש, ולא ניתן לגרום להם לכל סבל או כאב. עם זאת הדבר מגיע עם מספר תופעות לוואי בלתי נעימות שגרמו לבני המשפחה לנעול את הבקבוק בכספת ולאסור את השימוש בו. 

בעקבות פרסומו של המוצג כאן בתערוכה, התרכיז דה סאד הפך גם לשמו של משקה אלכוהולי פופולרי שהומצא ונמזג לראשונה בבר המנזר התל-אביבי על ידי המוזג FiFi גונזאלס. הקוקטייל, נאמן למקור, גם הוא על בסיס קוניאק, אך בכך, למרבה החסד, מסתיים הדמיון. 

חזרה לתפריט המוצגיםנכתב על ידי
אסא וולפסון
הדף נקרא 23 פעם
רוצה להגיב? התחבר


גחלילית כחולה, אסא וולפסון 3 דקות קריאה 13 לנובמבר 2019
נצח, אסא וולפסון דקת קריאה 6 לנובמבר 2019
הירשמו עכשיו לדף!
מבטיחים לא לשלוח ספאם במייל,
רק סיפורים ושירים.

כניסה מהווה הסכמה לתנאי השימוש