קורונה בפריז - יומן בשלושה קולות #11

דורון גרוסמן
שני 27 ליולי · 2 דקות קריאה

26.03.20


יום 11 -חלזונות
 

לרשומה הקודמת         לרשומה הבאה

 דיסקליימר: הכתוב מטה אינו תיעוד נאמן של המציאות. הוא בקושי תיעוד, ויותר סיפור ומקור לשחרור קיטור. ולגבי נאמנות- צריך לשאול את מאהבותיו. אין לקבל החלטות כלכליות או בריאותיות לפי הכתוב בו.
 


לצרפתים, כידוע, יש משהו עם חלזונות.
הם כמובן אוכלים חלזונות, ופריז עצמה נקראת לעיתים החילזון הגדול (ככה זה, לניו יורקרים יש את התפוח הגדול, לפריזאים החילזון הגדול, ולנו יש פלאפל) ואחד המאפים הנפוצים הוא כמובן מאפה ספירלי (עם שוקולד או ממרח פיסטוק) הנקרא חילזון.
לצופה מן הצד לא ברורה החיבה הזו לחלזונות, אבל כל הילדים יודעים שחלזונות זה מגניב. והצרפתים? הם קצת כמו ילדים בעצמם, אבודים אם אף אחד לא אומר להם איך צריך להתנהג ולאן צריך ללכת. אז הם אוהבים חלזונות, וכמו ילדים גם להם קשה להקשיב להורים, ולכן ייקח זמן יפה עד שהסגר ייגמר (לפני כמה ימים הוארך רשמית לאיזה 6 שבועות נוספים, או משהו).

גם אני תמיד אהבתי חלזונות. יש להם אנטומיה מענינת, קל למצוא אותם, כיף לראות אותם זוחלים על הרצפה מזיזים את מחושיהם. מספיק איטיים כדי שנוכל ללכת לקחת משהו לשתות או לאכול והמשיך לצפות בהם, מספיק מהירים כדי לא לשעמם, ומספיק מסתוריים כדי שלא נצליח להבין איך הם מתקדמים בכלל או מה הם עושים כשהם בבית. 
בכלל, אני חושב שהחיה הרוחנית שלי היא חלזון. אולי לא הכי מהיר, אבל מגיע לאן שצריך. מסתגר בביתי בענייני, מנשנש ללא הפסק, עוטה שריון קשיח (אבל שביר!) המגן על ליבה פגיעה.

כולנו סוג של חלזונות, בייחוד בעת האחרונה, מסוגרים בביתנו ולא מתרחקים. אבל בגדול, נעים לנו בפינה שלנו, מה שלא תהא. רכים ודביקים (יש שיגידו מדי, והזהרו לא לדרוך!) ומפחדים מיותר מדי מלח. כן אין ספק שהאדם משול לחלזון.
בישראל יש המון סוגי חלזונות, שניים מהם מאוד מוכרים -
חלזון השדה הוא הטייל הישראלי המצוי, זה שנמצא בכל מקום, לוקח ספק שק שנה - ספק קונכיה על הגב והולך. בכל מקום שיגיע עליו יקבע ביתו שמה. לעיתים אפשר לראות את העקבות שהשאיר.
חלזון הגינה הוא הסוג השני - אותם ישראלים שלא יוצאים יותר מדי רחוק מהבית. כאילו טיול זה סבבה והכל אבל הכי כיף בזולה שלי, על איזה שיח מלפפונים או ורד. אותו מוצאים הרבה בסביבה העירונית הבנויה. מתאסף בהמונים ליד האוכל שהושאר בחוץ כל הלילה.

החלזונות הגדולים ביותר, החלזונות האפריקאים יכולים להגיע לאורך של 30 ס''מ, הם מאוד מאוד ריריים, וידועים כנשאים תולעת טפילית, שיכולה להדביק גם בני אדם ולגרום למחלה קשה.

החלזונות הכי גדולים שאני מכיר, אין להם בית והם יושבים בירושלים מפרישים ריר על הכל.


 נכתב על ידי
דורון גרוסמן
כותב מגרה מקצועי.
היה הראשון לפרגן
הדף נקרא 12 פעם
רוצה להגיב? התחבר


הירשמו עכשיו לדף!
מבטיחים לא לשלוח ספאם במייל,
רק סיפורים ושירים.

כניסה מהווה הסכמה לתנאי השימוש