אודות התערוכה

אסא וולפסון
רביעי 9 לספטמבר · דקת קריאה

ברוכים הבאים! 

התערוכה "חפצים שימושיים" היא פרי עבודתו של האנתרופולוג, החוקר וצייד האוצרות דר' מפיבושת בוכנבילק. דר' בוכנבילק עבד במשך שנים רבות, בארץ ישראל וברחבי העולם. מחקריו סקרו שיטות כישוף איזוטריות, שמועות על תופעות יוצאות דופן, וטענות של אירועים על טבעיים. בני זמננו ובהיסטוריה.

בשנות עבודתו המאוחרות הוא וצוותו החלו לאסוף חפצים בעלי תכונות מיוחדות שבהם נתקלו במהלך השנים. לאחר היעלמותו המסתורית של בוכנבילק בעת סיאנס עם חברים בבר בראשון לציון, זוגתו גב' ברכה בוכנבילק חברה לצוות עוזרי המחקר שלו לעשות סדר בחומרים שהצטברו במשרדו ובמחסן הפקולטה. יחד הם אספו את הממצאים המיוחדים האלה והגישו את הרעיון לתערוכה להנהלת המוזיאון. 

מצאנו עניין רב בעבודה ובחפצים המסקרנים שנאספו בה לאורך השנים. בחרנו מתוך גוף המחקר העצום הזה את האייטמים הקשורים ספציפית לאירועים ואישים היסטוריים או מיתולוגיים מפורסמים והיוצרים יחדיו מעין תמונה ספקולטיבית מרתקת של היסטוריה אלטרנטיבית הקיימת במקביל ומתחת לזו המוכרת לנו. 

במקרים מסוימים הופיעו באוסף רק תיאורי הפריטים ומיקומם. צוות האוצרות שלנו יצר קשר עם בעליהם החוקיים של הפריטים וברוב המקרים נעתרו אלה לתרום את החפץ באופן זמני לתערוכה. תודתנו נתונה לתורמים הנדיבים.

אין אנו מתחייבים כמובן לאמיתותם של הסיפורים השונים, אם כי נעשה מאמץ מסוים לאמת ולאשש את האותנטיות של הטענות, ואין חפץ בתערוכה שאין לגביו לפחות פרט או שניים מאומתים שרומזים כי הסיפור עשוי להיות בר תוקף.

תיאורי החפצים וסיפוריהם מופיעים בתגיות ליד המוצגים, כמו גם בממשק האינטראטקיבי שאתם אוחזים בידיכם, שבו ניתן גם להאזין להם ולקבל תמונות שונות של מקומות ואישים בעלי עניין הקשורים אליהם. אנו מאחלים לכם הנאה רבה מהטיול בתערוכה ומזהירים שוב כי, למעט במקרים שבהם מצויין אחרת באופן ברור, אין לגעת במוצגים השונים.

הנהלת המוזיאון

מעבר לתפריט המוצגים

Photo by Terry Browning on Unsplash


נכתב על ידי
אסא וולפסון
שלושה פירגונים ממורז ברנדיס, איילת
הדף נקרא 20 פעם
רוצה להגיב? התחבר


הירשמו עכשיו לדף!
מבטיחים לא לשלוח ספאם במייל,
רק סיפורים ושירים.

כניסה מהווה הסכמה לתנאי השימוש