פרק #21 - תעודות בעלי המלאכה של יורדן

מיד אחרי זה הכתה את הגטו הודעה מבהילה ביותר. יורדן, הממונה על הגטו מטעם השלטונות הביא לאלטסטנראט 5000 תעודות, המעידות שנושאיהם הם בעלי מלאכה וציווה לחלקם ביניהם. בגטו היו באותו זמן כ-30000 בני אדם ולאחר רצח האקדמאים לא היה צורך בדמיון רב כדאי לשער את משמעות הדבר. הדעה הכללית הייתה, שמדובר בעצם "בתעודת חיים" ומי שלא יקבל אותה נדון ככל הנראה למיתה.

בתחילה לא רצה האלטסטנרט לחלק את התעודות, ובזה בעצם לקבוע מי לחיים ומי למוות, אבל בעלי המלאכה דרשו את החלוקה בטענה שאין לאלטסטנרט הזכות לשלול מהם את הסיכוי לחיים. המצב דמה לאוניה השוקעת למצולות, שעל סיפונה נמצאים 30000 נוסעים אך לרשותם עומדים סירות הצלה ל-5000 איש בלבד. בגטו השתררה פאניקה, התושבים צרו על בנין האלטסטנרט ודרשו לעצמם ומשפחותיהם את תעודות החיים.

בגילי לא היה לי כל סיכוי לקבל תעודה. הייתי שוב בווילקיה, אך הפעם שום ספינה מושיעה לא נראתה באופק. חשתי מועקה מרה ומקוממת והפכתי בדעתי היכן אוכל להסתתר בבוא הזמן.*

* בהמשך הופעלה על ה - SS, ששאפה להשמיד כמה שיותר יהודים, לחצים מטעם הפיקוד האזרחי והצבא הגרמני, שהיו זקוקים להרבה יותר עובדי כפייה למאמץ המלחמה הכולל מאשר ה-5000, (כמו למשל להרחבתו ובנייתו של שדה התעופה שהוא בלבד הצריך אלפי ידיים עובדות, בשתי משמרות ועוד עבודות פרך שהליטאים לא מיהרו "להתנדב" להם) דבר שנשא לבסוף פרי.

עדות ישירה לכך נמצאת בדו"ח המצוטט לעיל של Karl Jaeger מ- 1 לדצמבר 1941. להלן תרגום קטע רלבנטי: "אני יכול כיום לקבוע, שהמטרה לפתור את בעיית היהודים בליטא הושגה ע"י ה-EK 3. בליטא אין יותר יהודים, חוץ מהיהודים העובדים כולל משפחותיהם והם: בשאולן כ-4500 , ב-קאונס- 15,000 , בווילנה - 15,000, אותם גם רציתי לחסל, אולם זה גרם לפתיחת מאבק נמרץ מצד השלטונות האזרחיים ושל הצבא, דבר שהביא להוראה: אסור לירות ביהודים האלה ובמשפחותיהם. (הדגשה שלי)
נכתב על-ידי
צבי כץ
לרעייתי אסתר שעודדה ותמכה בי לאורך כל הדרך. לילדי ונכדי: מיכל חגי, דור, טל, אמיר יעל ואיתי, כדי שיבינו כמה טוב להיות בני חורין בארצנו. לאבי יצחק, שנעלם בשואה ועקבותיו לא נודעו. לאימי חסייה (לולה) ז"ל, שהעפילה יחד איתי לארץ. לאחותי דיטה, תיבדל לחיים ארוכים, שבזכותה שרדתי. לגיסי יהודה, שצעד אל מול כדורי הגסטפו וזמר עברי על שפתיו. ולזכר כל בני משפחתי היקרים, שלא זכו ונשארו שם לנצח.
הדף נקרא 60 פעמים
אהבתי חיבבתי
אין תגובות
בצע לוגין על-מנת להגיב כאן
הבו לי דף באקראי